Home / Products / Ducted Systems / mitsubishi heavy industries FDUA140AVNAWVH
What's included:
Your new mitsubishi heavy industries 14.0kW FDUA140AVNAWVH ducted air conditioning package includes:
  • Licensed installers.
  • Supply and installation of indoor ceiling cassette unit in roof cavity.
  • Supply and installation of outdoor unit on concrete slab or wall brackets.
  • Duct network connection to nominated zones/outlets.
  • Wall controller — wired zone controller included as standard.
  • Up to 10 metres of refrigerant pipe connecting indoor to outdoor unit.
  • Electrical connection to existing dedicated circuit.
  • 5 year manufacturer warranty.
  • 5 year installation warranty.
  • Double storey properties.
  • Extended pipe runs beyond 10 metres.
  • Duct extension or re-routing beyond standard layout.
  • New electrical circuit installation.
  • Extra labour & materials.
  • Crane or specialist access requirements.
Note: your installer will explain any additional requirements and charges before proceeding.
Supplied & Installed 14kW Mitsubishi Heavy Industries FDUA140AVNAWVH-SET Inverter Ducted System with 8-9 outlets 4 zones.
Brandmitsubishi heavy industries
ModelFDUA140AVNAWVH
Cooling14.0kW
Heating16.0kW
MHI Brochure
Customer Reviews
Air Conditioner Buying Guide
Small Home
2–3 Bed / Apartment
5 outlets
8kW
Medium Home
3–4 Bed
6–8 outlets
12.5kW
Large Home
4–5 Bed
8–10 outlets
14–16kW
Extra Large
5+ Bed / Large Home
10+ outlets
20–25kW
Mitsubishi Heavy Industries 14kW Inverter Ducted System
mitsubishi heavy industries
Supplied & Installed
14.0kW cooling🔥 16.0kW heating🔧 Model: FDUA140AVNAWVH